Gewerbesteuer nie dla wszystkich. Czy musisz płacić podatek od działalności gospodarczej?

Gewerbesteuer jest pobierany w Niemczech przez gminy, stanowiąc dla nich tym samym bardzo ważne źródło dochodów. Stawki podatku od działalności gospodarczej ustalane są indywidualnie przez każdą gminę. Zmiany w jego wysokości pojawiają się z każdym kolejnym rokiem. Ważne jest jednak, że stawka zawsze jest taka sama dla wszystkich działalności gospodarczych, działających na obszarze konkretnej gminy. Czy każda firma prowadzona w Niemczech ma obowiązek opłacania Gewerbesteuer?

Kto zapłaci, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Do opłacenia podatku zobowiązany jest każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Dotyczy to zarówno spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i wszystkich spółek handlowych, jak też Gewerbe, czyli jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyjątek stanowią wolne zawody, do których zaliczają się m.in. doradcy podatkowy, adwokaci, lekarze i inżynierowie. W każdym innym przypadku przedsiębiorca rozpoczynający działalność ma obowiązek zgłoszenia podatkowego we właściwym dla siebie urzędzie Finanzamt. Tym samym zostaje mu nadany numer identyfikacji podatkowej. Jest on niezbędny np. do złożenia deklaracji podatku od działalności gospodarczej.

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą jednak składać deklarację podatkową. Jeżeli dochód z Twojej działalności gospodarczej w Niemczech nie przekroczył 24 500 euro w danym okresie rozliczeniowym, nie masz takiego obowiązku.

Sposób obliczania wysokości Gewerbesteuer

Każda gmina indywidualnie ustala wysokość podatku od działalności gospodarczej. Jego stawka nie może być jednak niższa niż 20%. Im wyższa jest ta wartość, tym większe wpływy dla gminy z podatków. Może to jednak oznaczać dla niej mniejszą ilość firm, ponieważ wysokie podatki zniechęcają potencjalnych przedsiębiorców.

Stopa bazowa Gewerbesteuer to 3,5%. Stanowi ona kluczową wartość dla gminy przy naliczaniu własnej stawki. Stosuje ona odpowiedni dla niej mnożnik stawki poboru, który nazywamy Hebesatz i w ten sposób wylicza wysokość podatku. Współczynnik Hebesatz wynosi minimum 200%. W większości przypadków jego wartość jest zdecydowanie wyższa. Rekordowe stawki są oczywiście w dużych aglomeracjach miejskich, m.in. Berlinie, Monachium i Hamburgu, gdzie wyraźnie przekraczają 400%. Dzięki wcześniejszej analizie stawek Gewerbesteuer, jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej w Niemczech, dowiesz się, jak wysoki podatek będziesz płacił. To pozwoli Ci oszacować opłacalność prowadzonej przez siebie firmy.

Podatek od działalności gospodarczej jest płacony w Niemczech w systemie kwartalnym, kolejno 15 lutego, 15 maja, 15 sierpnia i 15 listopada. Są do zaliczki, które następnie uwzględnia się w rocznej deklaracji podatku.

Jeżeli nie pracujesz w wolnym zawodzie i Twój dochód z Twojej działalności gospodarczej w Niemczech przekroczył 24 500 euro w ubiegłym okresie rozliczeniowym, to masz obowiązek zapłaty podatku Gewerbesteuer.