Przydatne informacje

Soforthilfe – Pakiet pomocy dla przedsiębiorców w Niemczech

Masz firmę w Niemczech i obawiasz się, że ze względu na pandemię i zmniejszenie dochodów będziesz zmuszony ją zamknąć? Twój budżet firmowy jest coraz mniejszy, masz problemy z bieżącymi opłatami i wypłatami pensji dla pracowników? Niemiecki rząd przygotował pakiet pomocy dla przedsiębiorców, również Polaków prowadzących firmy na terenie tego kraju. Na jakie wsparcie możesz liczyć i jak je uzyskać?

Soforthilfe, czyli bezzwrotne dopłaty dla przedsiębiorców

Rząd Federalny Niemiec udziela wsparcia przedsiębiorcom i osobom samozatrudnionym z powodu wystąpienia kryzysu, którego przyczyną jest pandemia koronawirusa. Jest to bezzwrotna dotacja, której wysokość jest uzależniona od ilości zatrudnionych w firmie osób.

 • Jeżeli zatrudniasz do 5 pracowników, otrzymujesz 9.000 euro dofinansowania
 • Jeżeli zatrudniasz do 10 pracowników, otrzymujesz 15.000 euro dofinansowania

Niektóre kraje związkowe poszerzyły limity przyznawanych dotacji. Przykładowo w Bawarii na pomoc liczyć mogą firmy, w których pracuje do 250 pracowników. W tym regionie pomoc wygląda następująco:

 • jeżeli zatrudniasz do 5 pracowników, otrzymujesz 5.000 euro dofinansowania
 • jeżeli zatrudniasz do 10 pracowników, otrzymujesz 7.500 euro dofinansowania
 • jeżeli zatrudniasz do 50 pracowników, otrzymujesz 15.000 euro dofinansowania
 • jeżeli zatrudniasz do 250 pracowników, otrzymujesz 30.000 euro dofinansowania

Zasady przyznawania dotacji w poszczególnych krajach związkowych są różne. Jeżeli Twoja firma jest zarejestrowana w Badenii-Wirtembergii, to zatrudniając mniej niż 5 osób, możesz ubiegać się o dofinansowanie tylko wtedy, jeżeli prowadzona działalność stanowi główny dochód lub jest przynajmniej 1/3 dochodu netto rodziny.

Jak złożyć wniosek o Soforthilfe?

W celu uzyskania dotacji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku we właściwym urzędzie. Termin składania dokumentów to 31 październik, jednak już teraz jest możliwość ubiegania się o dodatkowe wsparcie finansowe od rządu niemieckiego. Wniosek można złożyć online. Nasza firma pomaga w otrzymaniu dofinansowania. Pomagamy w wypełnianiu wniosków o Soforthilfe. Jeżeli chcesz skorzystać z naszego wsparcia, skontaktuj się z nami i przygotuj następujące dane. Są nam one potrzebne do wypełnienia wniosku:

 • Dane Twojej firmy
 • Branża i rodzaj wykonywanej czynności
 • Liczna zatrudnionych w firmie pracowników
 • Wysokość Twoich bieżących kosztów, które są Ci potrzebne do utrzymania firmy. Jest to kwota brakująca do wywiązania się z obecnych zobowiązań finansowych
 • Powód utraty płynności finansowej i pogorszenia się sytuacji firmy

Polscy przedsiębiorcy prowadzący Gewerbe mają również inne możliwości pomocy. Rządz niemiecki przewiduje też wsparcie poprzez Kurzarbeitergeld, czyli w zakresie utrzymania zatrudnienia w czasie kryzysu. Chciałbyś otrzymać pomoc finansową? Twoja firma znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje wsparcia? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy szybkie i rzetelne wypełnienie wniosku o Soforthilfe, a także doradztwo w zakresie pakietu pomocy w Niemczech

Wyjazd do pracy do Niemiec w czasach koronawirusa. Czy to możliwe?

Sytuacja, w której jesteśmy, wymusiła na nas wszystkich zmianę swoich nawyków i codzienności. Dla wielu pandemia oznacza konieczność powrotu do swojego kraju, rezygnację z pracy lub jej utratę, dla innych znacznie więcej pracy z uwzględnieniem nowych zasad bezpieczeństwa. Nie inaczej jest z Polakami, którzy pracują lub planują podjąć pracę w Niemczech, prowadzą Gewerbe lub współpracują z niemieckimi kontrahentami. Jeżeli jesteś wśród tych osób, powinieneś wiedzieć, jaką masz szansę na wjazd do kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Problemy z wjazdem do Niemiec

Podobnie jak inne kraje, również Niemcy wprowadzili obostrzenia, które zdecydowanie ograniczają wjazd do tego kraju. Już w marcu rząd niemiecki zamknął granice. Od tego czasu nie każdy może bez żadnych dodatkowych nakazów dostać się do Niemiec. A jak jest z Polakami, którzy prowadzą Gewerbe, pracują za naszą zachodnią granicą lub też mają możliwość podjęcia tam pracy w tym trudnym dla wszystkich okresie?

Do Niemiec bez problemu wjadą osoby, tam mieszkające. Oznacza to, że jeżeli przebywasz w Polsce i chcesz przekroczyć zachodnią granicę, ale mieszkasz w Niemczech, masz takie prawo. Zasada ta dotyczy więc zarówno obywateli Niemiec, jak też innych krajów Unii Europejskiej i wszystkich tych, którzy mają zgodę na pobyt.

Co więcej, możesz wjechać do Niemiec, jeżeli należysz do personelu medycznego lub też każdego dnia przekraczasz granicę w związku z podjętą pracą. W tym ostatnim przypadku może być jednak problem z codziennymi dojazdami do pracy, ponieważ w Polsce obwiązuje 14-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju. Z tego obowiązku nie zostali wykluczeni pracownicy codziennie dojeżdżający do pracy do Niemiec.

Sytuacja nie jest najlepsza dla pracowników sezonowych, jednak bardzo dynamicznie się zmienia. Obecnie ich wjazd na teren Niemiec jest zabroniony. Zasady różnią się w zależności od kraju, ponieważ zakaz ten obejmuje TYLKO osoby spoza Unii Europejskiej. Zatem jako obywatel Polski masz prawo wyjechać do pracy w charakterze pracownika sezonowego. Warto podkreślić, że obecnie Niemcy bardzo ich potrzebują, jest deficyt w tym obszarze.

Obowiązuje 14-dniowa kwarantanna

Nie tylko Polska zdecydowała się na obowiązkową kwarantannę po powrocie do kraju. W Niemczech również trzeba ją odbyć, co dotyczy zarówno obywateli Niemiec, jak też wszystkich innych osób z krajów Unii Europejskiej i mających zgodę na pobyt. Są jednak szczególne przypadki, kiedy można skorzystać ze zwolnienia z kwarantanny.

Nie musisz jej odbywać, jeżeli nie wykazujesz objawów choroby i wykonujesz pracę w ramach międzynarodowego drogowego tranzytu towarowego. Nakaz nie obowiązuje też osób, które codziennie dojeżdżają do pracy z innych krajów, w tym z Polski. W tym przypadku problemem może być ponowny powrót do naszego kraju, gdzie kwarantanna jest już obowiązkowa. Kwarantanna jest też zniesiona dla osób, które muszą do Niemiec wjechać na kilka dni w niezbędnych celach zawodowych. Dlatego jeżeli prowadzisz Gewerbe lub też masz kontrahentów w Niemczech, świadczysz usługi na terenie tego kraju i masz konieczne do załatwienia sprawy, jest szansa, że nie będziesz zmuszony odbywać 14-dniowej kwarantanny.

Z tego obowiązku zwolnieni są również pracownicy sezonowi, czyli Saisonarbeitskräfte. Warunkiem jest jednak przyjazd do Niemiec do pracy na co najmniej 3 tygodnie. Ponadto w miejscu zakwaterowania muszą być podjęte odpowiednie środki ostrożności, zapewniające ochronę pracownikom i innym osobom. Przez okres 14 dni tacy pracownicy nie mogą opuszczać miejsca zakwaterowania (wyjątkiem jest wykonywana praca), muszą stosować się do wzmożonych zasad higieny oraz unikać kontaktu z osobami, które nie należą do grupy pracowników.

Po wjeździe do Niemiec, skontaktuj się z właściwym dla miejsca zamieszkania urzędem zdrowia. Znajdziesz go pod tym adresem - https://tools.rki.de/plztool/. W wyjątkowych sytuacjach jest szansa na uzyskanie zwolnienia z kwarantanny na wniosek złożony w tym urzędzie.

Pamiętaj, że sytuacja w Niemczech, jak też w Polsce i innych krajach Europy, jest dynamiczna. Obowiązujące teraz zasady mogą się zmienić w najbliższym czasie. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się więcej na temat aktualnych obostrzeń w Niemczech, skontaktuj się z naszą firmą. Możesz też kontrolować sytuacje, zapoznając się z informacjami MSZ. Uruchomiona jest też specjalna infolinia dla osób chcących przekroczyć granicę: +48 22 523 88 80.

Nowy kodeks ruchu drogowego w Niemczech od 28.04.2020

Od 28 kwietnia 2020 r. w Niemczech obowiązuje nowy kodeks ruchu drogowego (StVO). Utrata prawo jazdy oraz wysokie kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia.

Przekroczenie prędkości

Teren zabudowany

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 16 km/h muszą liczyć się z mandatem 70 Euro. Od 21 km/h grozi mandat w wysokości 80 euro, a do tego dwa punkty karne oraz utrata prawo jazdy na miesiąc.

Poza terenem zabudowanym

Przekroczenie prędkości o 26 km/h poza miejscowością, grozi mandatem w wysokości 80 euro, dwoma punktami karnymi we Flensburgu i miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Nieprawidłowe parkowanie

Za parkowanie w niedozwolonym miejscu mandat wynosi nie 15 euro jak do tej pory, a 25 euro.

Za Zatrzymanie w drugim rzędzie, grozi 55 euro kary, jeśli utrudniony jest przejazd innych pojazdów to nawet 70 euro. Natomiast parkowanie w drugim rzędzie to koszt 80 euro i jeden punkt karny.

Za utrudnianie dojazdu straży pożarnej, zamiast 35 euro zapłacić trzeba będzie 55 euro. 

Za utrudnianie dojazdu służb ratunkowych płaci się 100 euro i otrzymuje jeden punkt karny. 

55 euro kosztuje niedozwolone parkowanie w miejscu dla samochodów osób niepełnosprawnych lub na miejscach przewidzianych dla samochodów elektrycznych i car-sharingowych. 

Korytarz życia

Mandat w wysokości do 320 euro, miesiąc zakazu prowadzenia pojazdu oraz 2 punkty karne grożą za jazdę korytarzem życia lub podążanie za pojazdem uprzywilejowanym.

Kary spodziewać się można również korzystając z aplikacji, które ostrzegają przed radarami tzw. wykrywaczy fotoradarów – grozi za to mandat w wysokości 75 euro i jeden punkt karny.

Bezcelowa jazda samochodem tzn. Auto Posing oraz powodowanie niepotrzebnego hałasu również będzie karane do 100 euro.

Obowiązek opłacenia podatku drogowego w Niemczech. Czy to dotyczy również Ciebie?

Polacy mieszkający w Niemczech, prowadzący firmę na terenie tego kraju lub też będący zatrudnieni przez niemiecką firmę w oparciu o umowę o pracę mają obowiązek opłacania podatku drogowego. Dotyczy to właścicieli pojazdów, nawet jeżeli nie zostały one przerejestrowane i posiadają polskie tablice rejestracyjne. Niestety, kierowca nie otrzymuje od niemieckiego urzędu żadnych informacji dotyczących podatku drogowego, podobnie jak ponaglenia w przypadku niewywiązania się z obowiązku jego opłacania. To często skutkuje konsekwencjami, których przy odpowiedniej wiedzy można uniknąć. Co powinieneś więc wiedzieć o podatku drogowym w Niemczech?

Jak złożyć wniosek podatkowy?

Składasz go w każdym z poniżej przedstawionym przypadku:

 • jeżeli jesteś właścicielem pojazdu
 • meldunek w Niemczech
 • prowadzisz w tym kraju firmę
 • jesteś zatrudniony przez niemiecką firmę w oparciu o umowę o pracę

Oznacza to, że podatek drogowy płacą zarówno Ci, którzy nie pracują w Niemczech, ale są zameldowani w tym kraju, jak też osoby pracujące u naszych zachodnich sąsiadów, bez meldunku.

Jeżeli rejestrujesz samochód u naszych zachodnich sąsiadów, to podczas całej procedury udzielasz zgody na polecenie zapłaty. Tym samym podatek drogowy pobiera administracja celna. Decyzja podatkowa jest wydawana przez Główny Urząd Celny. W niektórych przypadkach składany jest indywidualny wniosek podatkowy, jak np. przy samochodach poruszających się polskich tablicach rejestracyjnych czy też zwolnieniu z podatku. Taki wniosek należy złożyć osobiście w Głównym Urzędzie Celnym.

Nie opłacając podatku drogowego w Niemczech pomimo wystąpienia takiego obowiązku, istnieje ryzyko wysokiego mandatu. Często zdarza się, że zostaje to wykryte podczas kontroli, co może skutkować nie tylko mandatem, ale też koniecznością zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję.

Wysokość podatku drogowego w Niemczech

W zależności od kategorii pojazdu wysokość podatku drogowego w Niemczech będzie się różniła. W przypadku samochodów zarejestrowanych przed dniem 30 czerwca 2009 stosuje się stary system podatkowy, czyli wysokość podatku na samochody osobowe obliczamy, uwzględniając pojemność silnika i numer klucza. 

 • Ustalamy kwotę podstawową – dla silników benzynowych jest to 2 euro/ każde rozpoczęte 100 cm sześciennych, dla diesli 9,5 euro/ każde rozpoczęte 100 cm sześciennych
 • Kwota dodatkowa dotycząca emisji dwutlenku węgla. Zwolnieniu podlegają: pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego do 2011 przy 120 gramach dwutlenku węgla na kilometr, dopuszczone do ruchu pomiędzy rokiem 2012 a 2013 przy 110 gramach dwutlenku węgla, przy późniejszej rejestracji w przypadku 95 gramów dwutlenku węgla. Jeżeli limit jest przekroczony, za każdy gram płacimy 2 euro.

O wysokości podatku drogowego decyduje także typ pojazdu. Za pojazdy historyczne zapłacimy ryczałt na kwotę 191,73 euro, a za motocykle 46,02 euro. Podatek drogowy za samochód kempingowy uzależniony jest od jego wagi i klasy emisji szkodliwych substancji. Przy przyczepach podatek również liczymy zgodnie z jej ciężarem. Podatek za motocykl płacimy w zależności od pojemności jego silnika. Jeżeli masz jednoślad mniejszy niż 11 kilowatów i 125 centymetrów sześciennych, to nie podlega on opodatkowaniu. Za większe, za każde 25 centymetrów sześciennych pojemności silnika płacimy 1,84 euro.

Zwolnienia i ulgi podatkowe

Nie wszyscy właściciele pojazdów zapłacą podatek drogowy. Zwolnieni są z tego obowiązku m.in. właściciele samochodów elektrycznych. Jeżeli auto zostało zarejestrowane od 18.05.2011 do 31.12.2015, to zwolnienie obejmuje 10 lat. Dla rejestracji w okresie od 01.01.2016 do 31.12.2020 przewidziane zostało zwolnienie na 5 lat. O zwolnienie mogą ponadto wnioskować właściciele pojazdów z ciężkim upośledzeniem. W niektórych takich przypadkach zostaje przyznana ulga w wysokości 50%. Dotyczy to m.in. osoby mające trudności z chodzeniem. Na zwolnienie podatkowe liczyć mogą też właściciele pojazdów z poważnymi zaburzeniami wzroku.

A jaki jest termin opłacania podatku drogowego w Niemczech? Płacimy go z góry, do 20 września. Podatki w wysokości większej niż 500 euro możemy zapłacić w dwóch ratach, na kwotę wyższą niż 1000 euro w czterech ratach.

Podatek VAT dla firmy w Niemczech? Czy Twoja firma mu podlega?

Planujesz założyć firmę w Niemczech, czyli tzw. Gewerbe? A może jesteś już jej właścicielem, jednak wciąż nie masz pewności, czy powinieneś opłacać podatek VAT? To zagadnienie, które wymaga wyjaśnienia, tym bardziej że u naszych zachodnich sąsiadów kwestie dotyczące tego podatku są inne, niż w naszym kraju. Obowiązują m.in. regulacje Kleinunternehmer-Regelung dla małych firm, na podstawie których możliwe jest zwolnienie z podatku VAT. Czy należysz do firm, które podlegają już obowiązku płacenia podatku VAT, czy wciąż możesz korzystać ze zwolnienia?

Zwolnienie z podatku VAT

Na podstawie §19 UStG niektórzy przedsiębiorcy nie muszą płacić podatku VAT. Aby było to możliwe, muszą oni spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim obrót z wykonywanych przez nich działalności w minionym roku podatkowym nie może być wyższy niż 17.500 euro. Jednocześnie jednak w bieżących roku podatkowych, zgodnie z szacunkowymi danymi, nie przekroczy limitu 50.000 euro. Takiego przedsiębiorcę w Niemczech nazywa się Kleinunternehmer, czyli małym przedsiębiorcą.

Są jednak przypadki, kiedy pomimo niskiego obrotu, który nie przekracza wyżej wspomnianych limitów, nie obowiązuje zwolnienie z podatku VAT. Może być tak, kiedy zakładamy firmę z początkiem roku, a dopiero w marcu możemy oszacować roczny dochód. Od marca do grudnia obrót w takiej firmie wyniósł przykładowo 16.000 euro. Działalność prowadzona była więc przez 10 miesięcy w danym roku podatkowym. Chcąc oszacować średni miesięczny obrót, musimy 16.000 euro podzielić przez 10 przepracowanych miesięcy. Wynik to 1.600 euro. Roczny dochód oszacować możemy jednak, mnożąc otrzymaną kwotę przez 12 miesięcy. Z takiego działania otrzymamy kwotę 19.200 euro. Jest ona więc wyższa niż limit 17.500 euro. Oznacza to, że od nowego roku taki przedsiębiorca będzie musiał być już VATowcem.

Są również tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą kilka działalności. Wtedy obrót ich wszystkich jest sumowany. Nawet jeżeli każda z nich nie przekracza limitu 17.500, a razem obrót jest już wyższy, to taka firma jest zobowiązana do opłacania podatku VAT.

Przekroczyłem limit, ale nie płacę podatku VAT. Jakie są tego konsekwencje?

17.500 euro jest limitem, którego nawet minimalne przekroczenie wymusza na przedsiębiorcy opłacanie podatku VAT. Dlatego też bardzo ważne jest, aby na bieżąco monitorować obroty swojej firmy. Finanzamt nie informuje małych przedsiębiorców, że właśnie w danym momencie przestają oni podlegać uldze i zostają zobowiązani do opłacania VAT-u. Przedsiębiorca może, jednak nie musi, otrzymać takiej informacji po opracowaniu zeznania podatkowego.

Jeżeli z nowym rokiem wystąpił obowiązek opłacania podatku VAT, a wciąż wystawiałeś faktury bez podatku, to musisz być świadomy, że po zakończeniu roku podatkowego, na podstawie rozliczenia, będziesz zobowiązany do uregulowania zaległości i opłacenia podatku VAT z całego roku. Trzeba też wiedzieć, że limity z każdym kolejnym rokiem wzrastają. Od 2020 roku, VAT-u nie będą płacić Ci przedsiębiorcy, których obrót z wykonywanej działalności nie przekroczył 22.000 euro.

Jeżeli masz wątpliwości, czy podlegasz podatkowi VAT, to skontaktuj się z nami. Kompleksowo zajmujemy się obsługą firm, prowadzących działalność w Niemczech. Dzięki naszemu wsparciu nie musisz martwić się o limity i formalności.

Gewerbesteuer nie dla wszystkich. Czy musisz płacić podatek od działalności gospodarczej?

Gewerbesteuer jest pobierany w Niemczech przez gminy, stanowiąc dla nich tym samym bardzo ważne źródło dochodów. Stawki podatku od działalności gospodarczej ustalane są indywidualnie przez każdą gminę. Zmiany w jego wysokości pojawiają się z każdym kolejnym rokiem. Ważne jest jednak, że stawka zawsze jest taka sama dla wszystkich działalności gospodarczych, działających na obszarze konkretnej gminy. Czy każda firma prowadzona w Niemczech ma obowiązek opłacania Gewerbesteuer?

Kto zapłaci, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Do opłacenia podatku zobowiązany jest każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Dotyczy to zarówno spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i wszystkich spółek handlowych, jak też Gewerbe, czyli jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyjątek stanowią wolne zawody, do których zaliczają się m.in. doradcy podatkowy, adwokaci, lekarze i inżynierowie. W każdym innym przypadku przedsiębiorca rozpoczynający działalność ma obowiązek zgłoszenia podatkowego we właściwym dla siebie urzędzie Finanzamt. Tym samym zostaje mu nadany numer identyfikacji podatkowej. Jest on niezbędny np. do złożenia deklaracji podatku od działalności gospodarczej.

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą jednak składać deklarację podatkową. Jeżeli dochód z Twojej działalności gospodarczej w Niemczech nie przekroczył 24 500 euro w danym okresie rozliczeniowym, nie masz takiego obowiązku.

Sposób obliczania wysokości Gewerbesteuer

Każda gmina indywidualnie ustala wysokość podatku od działalności gospodarczej. Jego stawka nie może być jednak niższa niż 20%. Im wyższa jest ta wartość, tym większe wpływy dla gminy z podatków. Może to jednak oznaczać dla niej mniejszą ilość firm, ponieważ wysokie podatki zniechęcają potencjalnych przedsiębiorców.

Stopa bazowa Gewerbesteuer to 3,5%. Stanowi ona kluczową wartość dla gminy przy naliczaniu własnej stawki. Stosuje ona odpowiedni dla niej mnożnik stawki poboru, który nazywamy Hebesatz i w ten sposób wylicza wysokość podatku. Współczynnik Hebesatz wynosi minimum 200%. W większości przypadków jego wartość jest zdecydowanie wyższa. Rekordowe stawki są oczywiście w dużych aglomeracjach miejskich, m.in. Berlinie, Monachium i Hamburgu, gdzie wyraźnie przekraczają 400%. Dzięki wcześniejszej analizie stawek Gewerbesteuer, jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej w Niemczech, dowiesz się, jak wysoki podatek będziesz płacił. To pozwoli Ci oszacować opłacalność prowadzonej przez siebie firmy.

Podatek od działalności gospodarczej jest płacony w Niemczech w systemie kwartalnym, kolejno 15 lutego, 15 maja, 15 sierpnia i 15 listopada. Są do zaliczki, które następnie uwzględnia się w rocznej deklaracji podatku.

Jeżeli nie pracujesz w wolnym zawodzie i Twój dochód z Twojej działalności gospodarczej w Niemczech przekroczył 24 500 euro w ubiegłym okresie rozliczeniowym, to masz obowiązek zapłaty podatku Gewerbesteuer.

Obowiązek rozliczenia działalności w Niemczech

Polacy chętnie zakładają firmy w Niemczech, tzw. Gewerbe. Z pewnością do podjęcia takiej decyzji przekonuje ich szansa na wyższe zarobki, niż jest to w przypadku umowy o pracę. Każdy przedsiębiorca, mający firmę zarejestrowaną w Niemczech, podlega obowiązkom dotyczącym przepisów podatkowych.

Osiągane dochody, a obowiązek rozliczenia

Istnieje przekonanie, że brak osiąganych dochodów czy też nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku nie wymusza na przedsiębiorcy obowiązku rozliczenia działalności. W rzeczywistości jednak prawo to dotyczy każdego właściciela firmy, zarówno tego, który osiągnął wysokie dochody, jak też tego, który nie przekroczył kwoty wolnej od podatku lub miał dochody zerowe (co też się zdarza). Wynika to z § 46 EStG Ustawy o podatku dochodowym.

Wraz z zeznaniem podatku dochodowego do urzędu składamy również deklarację VAT. Dotyczy to również Kielnunternehmer, a więc przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Jeżeli jesteś Vatowcem, to dodatkowo musisz złożyć Umsatzsteuervoranmeldung, czyli wstępną deklarację. Z kolei deklarację Gewerbesteuererklaerung składają przedsiębiorcy z dochodem rocznym nie większym niż 24.500 €.

Forma deklaracji podatkowej

Przedsiębiorca nie może złożyć deklaracji podatkowej w formie papierowej. Jest to możliwe tylko za pośrednictwem urzędowego portalu internetowego, a więc w formie elektronicznej. Konieczne jest też podpisanie dokumentu certyfikatem lub podpisem elektronicznym.

Jeżeli nie dopełnisz swojego obowiązku, istnieje duża szansa, że zostanie na Ciebie nałożona kara pieniężna w postaci odsetek. Wynoszą one do 10% nałożonego podatku. Maksymalna wysokość tej kwoty to 25 000 €. Urząd ma również prawo wystawić decyzję szacunkową, której konsekwencją jest konieczność zapłaty podatku dochodowego. Ponadto w takiej sytuacji pojawia się też decyzja zaliczkowa na następny rok. Obowiązkowi złożenia deklaracji podatkowej podlegają też przedsiębiorcy, którzy wrócili do Polski. Brak reakcji z ich strony na wezwania do rozliczenia skutkuje kontaktem urzędu niemieckiego z polskim urzędem skarbowym, który ma podjąć działania prowadzące do wyegzekwowanie należności.

Nie tylko przedsiębiorcy z własną działalnością

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej dotyczy też innych Polaków, którzy podejmują pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Dotyczy to osób z klasy podatkowej III, a także pracujących w danym roku podatkowym u kilku pracodawców. Rozliczyć muszą się też Ci, którzy pracują jednocześnie u dwóch pracodawców. Wszystkie osoby na samozatrudnieniu składają deklarację podatkową, podobnie jak również małżonkowie, którzy należą odpowiednio do klas podatkowych III/V lub IV.

Zwolnione z tego obowiązku są jednak osoby z I klasy podatkowej oraz małżonkowie w kombinacji podatkowej IV/IV. Zeznania nie muszą też składać osoby z niskimi dochodami, nieprzekraczającymi kwoty wolnej od podatku, czyli za 2019 roku to 9168 € przy rozliczeniu indywidualnym i 18 336 € przy rozliczeniu z małżonkiem. Warto jednak zastanowić się, czy nie warto złożyć deklaracji ze względu na możliwość otrzymania zwrotu całego nadpłaconego podatku.

Niezależnie od osiąganych dochodów, prowadząc własną działalność gospodarczą, masz obowiązek rozliczenia w Niemczech, a w niektórych przypadkach trzeba dodatkowo złożyć inne dokumenty. Inaczej jest w przypadku osób fizycznych, u których konieczność złożenia deklaracji jest uzależniona od kilku czynników.

Rozliczenie podatku na terenie Niemiec. Co powinieneś wiedzieć?

Jeżeli w 2019 roku podejmowałeś zatrudnienie na terenie Niemiec, to masz obowiązek do 31 lipca złożyć deklarację podatkową do Finanzamt, czyli urzędu skarbowego. W przypadku rozliczania przez Steuerberater termin ten jest dłuższy, rozliczenie podatku może nastąpić do lutego następnego roku. Kto podlega obowiązkowi złożenia deklaracji podatkowej? Jakich dokumentów potrzebujesz?

Obowiązek rozliczenia podatku

Nie wszyscy są zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej. Do grupy osób, których dotyczy ten obowiązek należą:

 • Osoby z III klasą podatkową
 • Osoby, które otrzymały pisemne wezwanie do rozliczenia
 • Pracownicy zatrudnieni u więcej niż jednego pracodawcy w minionym roku podatkowym

Jeżeli nie posiadasz obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, przysługuje Ci prawo do rozliczenia podatku nawet do 4 lat wstecz. W tym roku (2020 r.) możesz więc rozliczyć się za lata: 2019, 2018, 2017 i 2016. Dzięki temu zyskujesz szansę na zwrot nadpłaconego podatku.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Jest grupa osób, która może ubiegać się o zwrot całego nadpłaconego podatku. Warunkiem jest nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku, jaka została na dany rok ustalona przez niemiecku urząd skarbowy. Rozliczając się za rok 2019, kwota ta jest równa 9168 euro. Jeżeli rozliczasz się z małżonkiem, zostaje ona zwiększona do 18 336 euro.

W kolejnym roku, a więc 2020 r. kwota wolna od podatku zostanie podwyższona, obserwujemy tę tendencję z każdym następującym po sobie rokiem. Będzie to 9408 euro w przypadku rozliczenia indywidualnego oraz 18 816 euro przy rozliczeniu wspólnym.

Otrzymałeś wezwanie do rozliczenia?

Urzędnicy mogą złożyć indywidualne wezwanie do rozliczenia podatku z Niemiec, dostarczając go konkretnej osobie. Jest to Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung, czyli wezwanie do rozliczenia w konkretnym, wyznaczonym przez urząd terminie. Za niewywiązanie się z obowiązku grozi kara pieniężna. Za każdy miesiąc opóźnienia w składaniu deklaracji naliczane są odsetki w wysokości 25 euro, przy czym maksymalna wysokość tej kwoty może wynieść 25 000 euro.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia

Wraz z deklaracją podatkową składasz również inne dokumenty, które są niezbędne do rozliczenia. Podstawowym dokumentem jest roczna karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), którą otrzymujesz od pracodawcy. Na dokumencie znajdują się dane podatnika (po lewej stronie) oraz tabela ze szczegółowymi informacjami o dochodach, jakie zostały przez Ciebie osiągnięte na terenie Niemiec.

Oprócz podstawowego dokumentu niezbędnego do rozliczenia można też załączyć inne druki, które pozytywnie wpływają na zwrot podatku z Niemiec. Wśród nich jest m.in. umowa najmu mieszkania w Niemczech czy też bilety z podróży. Ważnym dokumentem jest też zaświadczenie o zameldowaniu. Jeżeli jesteś zameldowany na terenie Niemiec, warto jest go przedstawić w urzędzie. Zameldowanie pod niemieckim adresem jest potwierdzeniem Twojego nieograniczonego obowiązku podatku. W praktyce oznacza to możliwość naliczania ulg, dzięki którym masz szansę na odzyskanie większej kwoty podatku.

Kwota odzyskanego podatku jest zawsze kwestią indywidualną, zależy ona od wielu czynników i sytuacji podatnika. Bardzo duża grupa osób nie ma świadomości, że może odzyskać więcej, przedstawiając dodatkowe dokumenty. Za pomocą naszego biura możecie Państwo rozliczyć podatek, uwzględniamy wszystkie możliwości zwiększenia tej kwoty, aby rozliczenie było możliwie jak najkorzystniejsze.

Jak założyć firmę w Niemczech?

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej każdy jej obywatel ma prawo założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą w dowolnym kraju członkowskich. Wśród naszych rodaków największa popularnością cieszą się Niemcy. Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli Gewerbe, to dla Polaków bardzo dobra opcja z wielu powodów, w tym również z atrakcyjnego systemu podatkowego. Chcąc ją założyć, należy jednak dopełnić kilka formalności, podobnie jak w Polsce. Od czego zacząć i o czym należy pamiętać?

Zgłoszenie działalności gospodarczej w Niemczech

Wszystkie osoby, które pracują u naszych zachodnich sąsiadów na własny rachunek, mają obowiązek zgłoszenia działalności, ale też rozliczenia się z Finanzamt, czyli tamtejszym urzędem skarbowym. Nie dotyczy to jednak wszystkich zawodów, ponieważ zawody wolne, a więc Freiberuf, nie podlegają tym zasadom. Zgodnie z Einkommensteuergesetz, a więc ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością gospodarczą nazywamy działalność, która jest wykonywana samodzielnie, jej celem jest osiągnięcie zysku, cechuje się charakterem długofalowym oraz jej wykonywanie przyczynia się do kształtowania gospodarki rynkowej.

Kilka kroków do własnej działalności

Jesteś zobowiązany w pierwszej kolejności złożyć wizytę w Gewerbeamt, czyli urzędzie ds. gospodarki. Znajdziesz go w urzędzie miasta lub w ratuszu, w zależności od miasta. Wypełniasz tam odpowiedni formularz. W niektórych sytuacjach jest on uzupełniany przez urzędnika, który zadaje pytania, na które wnioskodawca musi odpowiedzieć. Dotyczą one danych osobowych oraz charakteru zakładanej działalności. Konieczna jest też opłata, której wysokość różni się w poszczególnych miastach. To opłata meldunkowa o wysokości od 20 do 50 euro.

Informacja o nowo założonej firmie musi dotrzeć do niektórych urzędów w Niemczech. Podobnie jak w Polsce, w przypadku niektórych dokonuje się tego automatycznie, jak np. izby przemysłowo-handlowej, izby rzemieślniczej i urzędu skarbowego. To, do której izby przynależysz, zależy oczywiście od wykonywanego zawodu. Będąc jego członkiem, jesteś zobowiązany do opłacania składki członkowskiej. Składki nie są jednak odprowadzane od tych firm, których dochód roczny nie był wyższy niż 5.200 euro. Nie będziesz musiał ich też opłacać w pierwszych dwóch latach prowadzenia firmy.

Od urzędu skarbowego otrzymasz formularz (na wskazany adres we wniosku składanym w urzędzie ds. gospodarki). Należy go wypełnić i odesłać. W tym też dokumencie znajdziesz informację na temat swojego numeru identyfikacji podatkowej. Potrzebujesz go do rozliczenia podatkowego.

Czy musisz posiadać specjalne pozwolenia?

Jak wynika z niemieckiego prawa, nie wszystkie działalności mogą być prowadzone przez wszystkich przedsiębiorców. Niektóre wymagają specjalnego pozwolenia, co jest związane m.in. z koniecznością potwierdzenia swoich kwalifikacji. Pozwolenia potrzebujesz, jeżeli zakładasz w Niemczech działalność z zakresu handlu detalicznego w obszarze leków, mięsa mielonego, kręgowców, amunicji i broni palnej. Konieczne jest ono też, jeżeli będziesz zajmować się pośrednictwem pracy i z tego tytułu delegować pracowników do pracy tymczasowej. Bez odpowiedniego pozwolenia nie można ponadto zajmować się przewozem towarów o łącznej wadze powyżej 3,5 t. Przy transporcie odbywającym się na obszarze Unii Europejskiej i państw, które należą do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, jak Islandia, Liechtenstein i Norwegia, wymagana jest licencja wspólnotowa. Dodatkowe obowiązki prawo niemieckie przewiduje też dla rzemiosła. Chcąc prowadzić własny zakład rzemieślniczy, potrzebować będziesz wpisu do rejestru rzemieślników, co jest możliwe tylko w przypadku dysponowania potwierdzeniem pozytywnego wyniku z egzaminu mistrzowskiego lub pozwoleniem wyjątkowym. Szczególne zasady zakładania własnej działalności gospodarczej dotyczą również przewozu osób. Potrzebne jest stosowne zezwolenie wydawane przez organ właściwy, którym może być prezydent lub burmistrz miasta.

Zanim Twoja firma wejdzie na rynek i zacznie być dla Ciebie źródłem dochodów, ale i satysfakcji, musisz dopełnić kilka kluczowych dla niemieckiego prawa formalności. W niektórych przypadkach oprócz podstawowych dokumentów wymagane są dodatkowe zezwolenia i zaświadczenia. Znajomość języka niemieckiego jest niezbędna do prawidłowego wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Jeżeli chcesz przyśpieszyć ten proces i jednocześnie mieć pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem, skontaktuj się z nami. Przejmujemy na siebie większość obowiązków dotyczących zakładania Gewerbe, jak też udzielamy wsparcia na każdym etapie tego procesu oraz już podczas prowadzenia działalności w Niemczech.

Czy musisz rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

Kwestie podatkowe większości
podatnikom przysparzają wiele problemów, co wynika z nieustannie
wprowadzanych zmian i bardzo rozbudowanego prawa podatkowego.
Znacznie więcej pytań pojawia się jednak u Polaków pracujących w
Niemczech. Nie są oni pewni, w którym kraju mają obowiązek
złożenia deklaracji podatkowej. Trzeba przede wszystkim wiedzieć,
że będąc obywatelem Polski, podlegasz w naszym kraju
nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest to jednoznaczne z
koniecznością wykazania przed Urzędem Skarbowym wszystkich
dochodów z danego roku.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

To właśnie ten dokument podpisany
przez Polskę z Niemcami rozwiązuje bardzo ważny problem, a
mianowicie podwójnego opodatkowania. Jak wynika z tej umowy,
wynagrodzenie otrzymane wyłącznie za granicą jest opodatkowane
tylko w tym danym kraju. Osiągasz dochody zarówno w Polsce, jak też
w Niemczech? Zatem jesteś zobowiązany z końcem roku podatkowego
złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym PIT – 36, wykazując
tym samym dochody z Polski. Jednocześnie dołączasz do tego
dokumentu załącznik ZG, informujący o wysokości dochodów z
zagranicy.

Polscy rezydenci podatkowi

O tym, w jaki sposób zostaną
opodatkowane dochody uzyskane za granicą, decyduje również miejsce
zamieszkania podatnika. Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym
w Polsce podlegasz nieograniczonemu obowiązku podatkowemu. Jak już
wiesz, oznacza to, że musisz rozliczyć się przed polskim urzędem
ze wszystkich swoich dochodów, jakie osiągnąłeś danego roku.

Osoby, osiągające
dochody w Niemczech, nie muszą być uznani za polskich rezydentów
podatkowych. Jeżeli tak nie jest nie mają obowiązku rozliczać się
ze swoich zarobków zza granicy w Polsce. W tym przypadku kluczowe
jest ustalenie miejsca zamieszkania podatnika. Należy odpowiedzieć
sobie na pytanie, jak długi, przez ile dni w roku przebywałem w
Polsce. Za osobę zamieszkałą w naszym kraju uznaje się osobę,
przebywającą na jego terenie dłużej niż 183 dni w roku
podatkowym. Aby ustalić miejsce zamieszkania do celów podatkowym,
pod uwagę należy wziąć kilka kryteriów i czynników. Uwzględnia
się przy tym dysponowanie własnym mieszkaniem w innym kraju,
miejsce pobytu najbliższej rodziny, czyli dzieci i małżonka,
posiadanie ruchomych i nieruchomych majątków poza granicami naszego
kraju, a także wszelkiego rodzaju umowy, w tym najmu, umowy o pracę
czy też z dostawcami mediów w innym państwie niż Polska.

Możliwość rozliczenia z małżonkiem

Jeżeli masz ośrodek interesów
życiowych w Polsce i to tutaj jest Twoje miejsce zamieszkania, a
pracujesz w Niemczech, masz prawo do skorzystania z możliwości
wspólnego rozliczenia z małżonkiem. W takim przypadku osoba
pracująca za granicą jest zobowiązana do złożenia załącznika
PIT/ZG.

Maszą wątpliwości, jak powinieneś
się rozliczyć za miniony rok podatkowy, gdzie złożyć deklarację
podatkową i co w niej uwzględnić? W EuroProfi otrzymasz
kompleksowe wsparcie z tego zakresu.

Zmiany od 01.01.2020 w Niemczech

Każdy kolejny rok przynosi zmiany,
również podatkowe. Ponadto jest to szansa także na wyższe
zarobki, co jest następstwem podwyższenia płacy minimalnej. Jeżeli
pracujesz w Niemczech, to powinieneś wiedzieć, jakie zasady będą
obowiązywały w najbliższych 12 miesiącach. Pojawiły się nowe
regulacje prawne, do których Polacy pracujący u zachodnich sąsiadów
muszą się dostosować. Czy będą one dla Ciebie korzystne?
Sprawdzamy.

Wyższa kwota wolna od podatku

Jest to nieunikniony wzrost, który
pojawia się zawsze z początkiem kolejnego roku. Kwota wolna od
podatku w 2020 roku będzie wyższa, niż w roku ubiegłym. Dla osób,
które rozliczają się indywidualnie, obowiązuje już stawka 9.408
euro, co jest o 240 euro więcej, niż w 2019 roku. Ponadto wyższa
będzie kwota wolna od podatku na dzieci. Od 1 stycznia 2020 roku to
5.172 euro na dziecko.

Wzrost możemy obserwować też w
limitach dotyczących ubezpieczeń emerytalnych oraz na wypadek
utraty pracy. Na wschodzie wzrosło ono do 6.450 euro, z kolei na
zachodzie do 6.900 euro.

Większa płaca minimalna

Podobnie jak kwota wolna od podatku,
również płaca minimalna co roku wzrasta. Nie będzie inaczej też
w 2020 roku. W 2019 roku w Niemczech najmniej można było zarobić
9,19 euro za godzinę. Od stycznia tego roku kwota ta będzie wyższa
o 0,16 euro i wyniesie 9,35 euro za godzinę. Podwyżki dotyczą też
zawodów, które mają własne, ustalone indywidualnie płace
minimalne. Jest tak m.in. w przypadku pielęgniarek, które na
wschodzie też będą zarabiać najmniej 10,85 euro, a na zachodzie
11,35 euro. Jest to wzrost aż o 0,30 euro.

Świadczenia na dzieci również w górę

Zwiększy się nie tylko płaca
minimalna, ale też świadczenia socjalne, które również
przysługują Polakom pracującym w Niemczech. Kindergeld w tym roku
będzie wynosił odpowiednio:

 • 204 euro na pierwsze i drugie
  dziecko
 • 210 euro na trzecie dziecko
 • 235 euro na każde kolejne dziecko

Nowe zasady przyznawania Kinderzuschlag

Kinderzuschlag jest świadczeniem dla
dzieci, których rodzice osiągają niskie dochody. Dotychczas mogli
się o niego ubiegać rodzice, spełniający konkretny warunek, z
najniższymi dochodami. Od stycznia 2020 roku na wsparcie mogą
liczyć pary rodzicielskie o miesięcznych dochodach 900 euro i osoby
samotnie wychowujące dzieci, których dochody nie przekraczają 600
euro. Zdecydowano również, że model naliczania zasiłku od tego
roku będzie bardziej elastyczny. Rodzina, która w ubiegłym roku
miała dochody niewiele wyższe od minimalnych, nie otrzymywała
Kinderzuschlag. Teraz ma prawo do tego świadczenia. Wypłacane
będzie ono według zasady, im wyższe dochody, tym niższa kwota
dodatku.

Zmiany wprowadzane są również w
ciągu roku. Aby poprawnie się rozliczyć, konieczna jest ich
znajomość, co wymaga bieżącego monitorowania prawa podatkowego i
rynku pracy w Niemczech. Nasze biuro EuroProfi pomoże Ci nie tylko w
rozliczeniu, ale też udzieli wsparcia w przypadku możliwości
ubiegania się o dodatkowe świadczenia.

Wysokość zwrotu podatku. Sprawdź, od czego ona zależy

O zwrot podatku mogą ubiegać się
wszyscy Ci, którzy zostali legalnie zatrudnieni w Niemczech, gdzie
pracowali i odprowadzali podatek od wynagrodzenia. W przypadku
Polaków, mających pierwszą klasę podatkową, zazwyczaj nie jest
konieczne rozliczenie przed niemieckim urzędem. Warto jednak
rozważyć tę opcję, ponieważ istnieje szansa na odzyskanie
nadpłaconego podatku. O tym, jaka to będzie kwota, decyduje kilka
czynników.

Twój dochód uzyskany w pracy w Niemczech

Tak naprawdę jest to najważniejsza i
najbardziej znacząca zmienna, od której zależy, jaka będzie
wysokość zwrotu Twojego podatku. Dochód uzyskany przez Ciebie w
pracy na terenie Niemiec znajdziesz na karcie podatkowej przy pozycji
nr 3. Możesz otrzymać nawet zwrot całej kwoty zapłaconego
podatku. Jest to możliwe w przypadku, kiedy Twój dochód uzyskany w
Niemczech nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. W 2019 roku kwota
ta wyniosła 9.168 euro. Oznacza to, że małżeństwom przysługuje
zwrot pełnej kwoty podatku przy wspólnych dochodach w wysokości
18.336 euro.

Klasa podatkowa

Większość Polaków pracujących u
naszych zachodnich sąsiadów ma klasę podatkową nr 1. Wyróżnić
możemy jednak 6 klas podatkowych, które różnią się wysokością
comiesięcznych opłat podatkowych. Osoba, która posiada 1 klasę
podatkową, płaci zdecydowanie wyższe podatki, jednak może się
spodziewać wyższego zwrotu. Przy 3 klasie podatkowej zdarzają się
niekiedy nawet niedopłaty, co wymusza uregulowanie należności w
wyznaczonym terminie. W Niemczech występują podatki: zwykły
(Lohnsteuer), solidarnościowy (Solidaritätzuschlag) oraz kościelny
(Kirchensteuer). Kwoty te mogą się różnić, im są wyższe, tym
zwrot podatku również będzie wyższy.

Czas pracy w Niemczech

Nie zawsze rozliczenie będzie
korzystne dla Polaka, który pracował w Niemczech. Ograniczenia
zwrotu podatku mogą pojawi

się w momencie, kiedy nasz obywatel
pracował u zachodnich sąsiadów krócej niż 183 dni. Dodatkowo nie
był zameldowany pod żadnym adresem na terenie tego kraju, a także
osiągał wysoki dochód w innym państwie. Opłacalne rozliczenie
będzie jednak dla tych osób, które pracowały w Niemczech więcej
niż pół roku, bądź też miały w tym kraju meldunek i nie
przekroczyły kwoty wolnej od podatku.

Twój dochód światowy

Pracowałeś nie tylko na terenie
Niemiec, ale też w innych krajach, być może w Polsce, Holandii lub
Belgii? Dochód, który osiągnąłeś poza państwem niemieckim,
również ma wpływ na wysokość zwrotu podatku. Dochód uzyskany z
innych krajów nazywamy dochodem światowym. Dotyczy on wszystkich
umów o pracę i umów zlecenie, a także działalności
gospodarczej, emerytury i renty. Szansę na wysoki zwrot podatku mają
Ci podatnicy, którzy nie przekroczyli progu światowego dochodu.

Odliczenia od dochodu

Istnieje wiele dodatków, które można
odliczyć od dochodu i tym samym pomniejszyć podstawę
opodatkowania. Znajdziemy je na karcie podatkowej pod różnymi
numerami, przykładowo prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego
jest pozycją nr 21. Należą do nich również: składki na
ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe oraz pielęgnacyjne,
koszty dojazdu do pracy i koszty poniesione w ramach korzystania z
prywatnego samochodu w celach związanych z wykonywanymi obowiązkami
zawodowymi. Analizując i uwzględniając w rozliczeniu poszczególne
pozycje, możemy wyraźnie obniżyć podstawę opodatkowania, co ma
wpływ na ostateczną kwotę zwrotu podatku. W większości
przypadków wymagane jest jednak udokumentowanie i potwierdzenie
poniesionych kosztów zaświadczeniami i rachunkami. Chcąc dokonać
rozliczenia samodzielnie, może się to okazać pracochłonne i
trudne. Biuro EuroProfi wskaże Ci konkretne dokumenty, jakie będą
Ci niezbędne podczas rozliczenia.

Odzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku
nie musi oznaczać długich formalności. Nasze biuro przejmuje na
siebie większość Twoich obowiązków, rozliczając Cię szybko,
zgodnie z prawem i na Twoją korzyść.

Podatek budowlany 15%. Czy możesz go uniknąć?

Podatek budowlany w wysokości 15%
to inaczej podatek od usług budowlanych. Nazywany jest w Niemczech
„Bauabzugsteuer” lub „Abzugsbesteuerung bei Bauleistungen”.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to podatek, który płacą firmy z
branży budowlanej. Nierzadko jest utożsamiany z podatkiem VAT,
podczas gdy w rzeczywistości nie ma z nim żadnego związku. Czy
można nie płacić tego podatku? Czy istnieje szansa na jego
odzyskanie, jeżeli już został potrącony?

Potrącony podatek budowlany w Niemczech nie
przepada!

Podatek budowlany
w Niemczech 15% jest tylko zaliczką na podatek dochodowy. Jeżeli
świadczysz usługi budowlane na rzecz innej firmy w Niemczech lub
osoby prywatnej, to potrącane jest 15% kwoty, na jaką wystawiona
zostaje faktura. Odprowadzany jest on do właściwego niemieckiego
urzędu skarbowego. Zatem z faktury na 100 000 euro 15 000
euro stanowi podatek Bauabzugsteuer, który trafia do konkretnego
urzędu skarbowego zgodnie z siedzibą firmy.

Jak już wiadomo, podatek budowlany
jest tylko zaliczką i można go odzyskać. W tym celu konieczne jest
złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego w Niemczech.
Oprócz tego obowiązkowa jest rejestracja podatkowa, na podstawie
której uzyskuje się niemiecki numer podatkowy. Formalności
uzupełnia skompletowanie i przedłożenie wielu niezbędnych
dokumentów, w tym rachunków i umów. W całości podatek może
zostać zwrócony tylko po bardzo skrupulatnej analizie niemieckiego
urzędu, który może stwierdzić, że zostały spełnione wszystkie
obowiązki podatkowe. Trzeba jednak pamiętać o terminach. O zwrot
podatku możesz wystąpić tylko do końca drugiego roku, licząc od
końca roku, w którym to został potrącony.

Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech.
Tak, to możliwe!

Firma budowlana może ubiegać się o
zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech, nazywamy tę czynność
„Freistellungsbescheinigung”. Nie ma przy tym znaczenia, czy
zleceniodawca firmy budowlanej również posiada takie zwolnienie,
każda firma ubiega się o nie indywidualnie dla siebie. Aby je
otrzymać, konieczna jest rejestracja podatkowa w Niemczech.
Przedsiębiorca musi też złożyć odpowiedni wniosek w celu
uzyskania takiego zwolnienia. Może się okazać, że niezbędne
będzie złożenie też dodatkowych dokumentów, jak faktury czy
konkretne umowy. Urzędy skarbowe w Niemczech, które obsługują
polskie firmy to: urząd w Hameln, Oranienburgu, Cottbus i Nördlingen
– Außenstelle Donauwörth.

Pierwsze zwolnienie nie jest udzielane
na czas nieokreślony, a zazwyczaj na 3 miesiące. Po upływie tego
czasu można je przedłużyć, przedkładając w urzędzie ponownie
wskazane przez niego dokumenty. Najczęściej firma otrzymuje je na
kolejne 12 miesięcy.

Podatek budowlany w Niemczech 15% ma na
celu zapobieganie wykonywaniu nielegalnych prac budowlanych,
jednocześnie też zmusza zagraniczne, w tym polskie, firmy do
kontaktu z niemieckim urzędem skarbowym. Dzięki temu ma on nad nimi
większą kontrolę. Chcąc otrzymać zwolnienie z tego podatku,
konieczne jest dopełnienie wielu formalności, dlatego też wielu
przedsiębiorców nie decyduje się na tę procedurę. W EuroProfi
otrzymasz kompleksowe wsparcie zarówno z zakresu otrzymania zwrotu
podatku, jak też z zwolnienia z niego.

Podatek VAT w Niemczech. Rejestracja polskiej firmy w niemieckim Urzędzie Skarbowym

W Niemczech polscy przedsiębiorcy
stanowią bardzo liczną grupę, co wynika z dużych możliwości
zarobkowych. Niektórzy jednak decydują się poszerzenia swojej
działalności, pozostając firmą z siedzibą w Polsce i mającą
klientów za Odrą. Czy w obu tych sytuacjach jest obowiązek
rejestracji do VAT w Niemczech? Gdzie należy się zgłosić i czy w
ogóle jest konieczne osobiste stawiennictwo w niemieckim urzędzie?

VAT w Niemczech dla firm z siedzibą w Polsce

Jeżeli masz firmę, której siedziba
jest w Polsce, a przy tym świadczysz usługi na rzecz niemieckiego
kontrahenta lub dostarczasz mu towary, co do zasady nie masz
obowiązku rejestracji do VAT u naszych zachodnich sąsiadów. W
większości przypadków współpraca przebiega jako
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Rozliczenie odbywa się
na podstawie odwrotnego obciążenia, oznacza to, że nabywca
przejmuje obowiązek rozliczenia podatku VAT w kraju niemieckim.
Zgodnie z obowiązującym prawem polski przedsiębiorca musi złożyć
odpowiedni wniosek o nadanie numeru VAT-EU, numeru NIP, który
posiada przedrostek PL. Jak wynika z art. 97 ustawy o podatku od
towarów i usług, należy dokonać tego zgłoszenia, zanim jeszcze
zostanie wykonana pierwsza czynność na rzecz niemieckiego
kontrahenta.

Nie zawsze jednak we współpracy z
niemieckim kontrahentem miejscem opodatkowania będzie Polska.
Czasami będzie to terytorium Niemiec. Są więc okoliczności, kiedy
polski przedsiębiorca, świadczący swoje usługi (również) w
Niemczech i będzie musiał dokonać rejestracji do VAT w kraju za
Odrą. Dotyczy to firm, zajmujących się transportem osób przez
Niemcy, sprzedażą wysyłkową na terytorium tego kraju, z której
dochód przekracza 100 000 euro, świadczących usługi związane
z nieruchomościami, importem towarów z odprawą celną na
terytorium Niemiec oraz dostarczających towar z
Niemiec.

Rejestracja do VAT w Niemczech krok po kroku

Obowiązek rejestracji do VAT w
Niemczech mają też firmy z siedzibą u naszych zachodnich sąsiadów.
Jak wiec dokonać rejestracji do VAT w tym kraju? W tym celu nie ma
obowiązku osobistej wizyty w niemieckim urzędzie skarbowym,
procedura odbywa się drogą mailową. Jeżeli prowadzisz firmę
budowlaną, zobowiązany jesteś do wypełnienia konkretnego
kwestionariusza. W każdym innym przypadku wystarczy wysłać
zgłoszenie na adres e-mail odpowiedniego urzędu skarbowego. W
odpowiedzi otrzymujemy listę dokumentów, które należy
skompletować i dostarczyć. Proces rejestracji do VAT w Niemczech
może potrwać ok. 4-6 tygodni. Częściowo informacje są dostępne
w języku polskim, jednak mogą pojawić się trudności tam, gdzie
mamy do czynienia tylko z językiem niemieckim. Firma EuroProfi
udziela pomocy z tego zakresu, przejmując na siebie obowiązek
dopełnienia wszelkich formalności z tym związanych.

Zanim jednak zdecydujesz się na
rejestrację do VAT w Niemczech, upewnij się, że masz taki
obowiązek. Kiedy już dokonasz rejestracji, będziesz musiał
składać deklaracje miesięczne lub kwartalne w zależności od
wybranego wariantu. Tutaj również bardzo pomocna staje się
znajomość języka niemieckiego. W przeciwnym razie istnieje ryzyko
wykonania błędnego rozliczenia.

Świadczenie 500+ czy Kindergeld? Który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczenia?

Zasiłek rodzinny przyznawany jest
Polakom w określony sposób, na precyzyjnie wyjaśnionych zasadach.
Jeszcze do niedawna świadczenie 500+ przysługiwało tylko na drugie
dziecko, a na pierwsze tylko w przypadku, kiedy dochód na jednego
członka rodziny nie był większy niż wyznaczona kwota. Polakom,
pracującym w Niemczech, przysługuje niemiecki zasiłek Kindergeld.
Czy mogą oni pobierać w tym przypadku również 500+?

Zasady wypłacania świadczeń polskiego i
niemieckiego

Pracujesz za granicą, jesteś rodzicem
i zastanawiasz się, które świadczenie – Kindergeld czy 500+ Ci
przysługuje? To, który kraj powinien Ci wypłacać świadczenie,
jest w jasny sposób sprecyzowane przez prawo. Z założenia
przysługuje Ci ten zasiłek, który jest wyższy, a więc powinieneś
pobierać kwotę, będącą równowartością większego zasiłku, a
więc Kindergeld. Aby jednak Familienkasse mogło Ci wypłacić
świadczenie, konieczne jest ustalenie, który z dwóch krajów,
Polska czy Niemcy, uprawnia Cię do pobierania tego świadczenia.

Według prawa zasiłek wypłaca ten
kraj, w którym zatrudnieni są rodzice dziecka, jeżeli pracuje
tylko jedno z rodziców, to bierze się pod uwagę tylko tę osobę
zatrudnioną. A co w przypadku, kiedy jeden z rodziców zatrudniony
jest w Polsce, a drugi w Niemczech? Sprawa rozpatrywana jest
indywidualnie z uwzględnieniem dodatkowych kryteriów. Kluczowe
będzie miejsce pobytu dzieci. Kindergeld w całości będzie
wypłacane wtedy, kiedy dziecko będzie wraz z zatrudnionym
przynajmniej jednym rodzicem mieszkało w Niemczech. Polska będzie
miała pierwszeństwo w wypłacie świadczenia, jeżeli sytuacja
będzie odwrotna – dziecko przebywa z zatrudnionym rodzicem w
naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że pomimo pracy drugiego
rodzica u naszych zachodnich sąsiadów nie możesz się ubiegać o
Kindergeld.

Mieszkasz ze swoim dzieckiem w Polsce,
a żona lub mąż pracuje i jest zatrudniony w Niemczech. Przysługuje
Ci świadczenie 500+, ale też masz prawo wnioskować o Kindergeld w
Familienkasse. Środki w takich okolicznościach mogą Ci być
wypłacane, jednak nie w całości, a obniżone o kwotę 500+. W ten
sposób otrzymujesz w sumie równowartość wyższego świadczenia
rodzinnego.

Zmiany w polskich przepisach. 500+ również na
pierwsze dziecko

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie 500+
przysługuje na każde dziecko w wieku do 18. roku życia. Dotychczas
nie każdemu dziecku przysługiwały te pieniądze. Wcześniej
pobierałeś w całości niemieckie Kindergeld, ponieważ nie
otrzymywałeś ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego
świadczenia 500+. Twoim obowiązkiem jest teraz złożenie wniosku o
polskie świadczenie, a po jego przyznaniu zgłoszenie tego do
Familienkasse. Pobieranie całości Kindergeld, jeżeli przysługuje
Ci 500+, jest niezgodne z prawem i urząd może upomnieć się o
zwrot niesłusznie pobranych środków.

Wsparcie finansowe ze strony instytucji
państwowych w Polsce i w Niemczech przyda się każdemu dziecku i
jego rodzicom. Warto jest więc pomimo pobierania świadczenia 500+
ubiegać się o pomniejszony Kindergeld. To dodatkowo ok. 370 zł
miesięcznie na pierwsze dziecko, zatem w sumie otrzymywać będziesz
ok. 870 zł na miesiąc. Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu
wniosku o Kindergeld, nasz zespół pomoże Ci w jego wypełnieniu i
złożeniu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Więcej Kindergeld

Dnia 01.07.2019 wzrasta niemieckie świadczenie rodzinne – KINDERGELD.Kindergeld od 1 lipca 2019 wzrosło o 10 euro na każde dziecko. Na pierwsze i drugie dziecko dostaje się teraz 204 euro, na trzecie 210 euro, a na czwarte i każde kolejne – 235 euro miesięcznie.

Pracujesz w Niemczech i masz dzieci? Możesz ubiegać się o dodatkowe środki na ich utrzymanie i edukację Kindergeld (nawet jeżeli przebywają one na terenie Polski).

Nie wiesz jakie dokumenty są Ci potrzebne do złożenia wniosku? Jak go wypełnić? Zrobimy to za Ciebie!
Bazując na wieloletnim doświadczeniu pomagamy osobom pracującym w Niemczech (polskie kontrakty, umowy o pracę i firmy jednoosobowe – Gewerbe).

Nie zajmujemy się jedynie złożeniem wniosku! Prowadzimy sprawy od początku do otrzymania przez Państwa KINDERGELD.

Wnioski o niemiecki zasiłek na dzieci Kindergeld przyjmowane są w Familienkasse za okres do pół roku wstecz.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub umów się na rozmowę.

Obsługujemy klientów z całych Niemiec!!!

Dzialalnosc gospodarcza w Niemczech bez meldunku

Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na rejestrację swojej firmy w Niemczech. Wymaga to dopełnienia niezbędnych formalności, ale też spełnienia kilku warunków. Urząd ds. gospodarczych i urząd skarbowy od przyszłego przedsiębiorcy wymagają zaświadczenia o zameldowaniu na terenie kraju niemieckiego. Potrzebna jest też umowa potwierdzająca dysponowanie przez Ciebie lokalem pod prowadzenie działalności. Czy zatem brak meldunku dyskwalifikuje Cię z otwarcia firmy w Niemczech?

Kto może założyć firmę w Niemczech bez meldunku?

Meldunek przy zakładaniu firmy w Niemczech nie jest konieczny, jeżeli przedsiębiorca skorzysta z użyczenia adresu meldunkowego. Jest to adres niemiecki, który podawany jest przez właściciela firmy jako adres meldunkowy i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. To również na niego są adresowane wszystkie przesyłane dokumenty.

Użyczaniem adresu meldunkowego polskim przedsiębiorcom w Niemczech zajmują się firmy takie, jak EuroProfi. To nieoceniona pomoc i wsparcie dla nowo otwieranych firm.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia firmy?

Aby założyć firmę w Niemczech potrzebować będziemy:

 • kopię dowodu osobistego
 • pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej

Zakładając taką firmę, należy pamiętać, że niektóre zawody wymagają tytułu mistrza zatwierdzonego przez Niemiecką Izbę Rzemieślniczą (Handwerkskammer).
Za wykonaną pracę zleceniobiorca musi wystawić rachunek. Należy zwrócić uwagę na obowiązkowe informacje, które powinny znaleźć się na rachunku, aby jego ważność nie podlegała zakwestionowaniu przez innych.
Pamiętaj również, że zgodnie z § 193 VVG od 2005 roku każda osoba mieszkająca w Niemczech podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Zapewniamy ekspresową rejestrację firmy oraz kompleksową obsługę na każdym etapie prowadzenia działalności. Oferujemy pomoc w przygotowaniu wszystkich dokumentów do jej otwarcia w Niemczech, również bez zameldowania na terenie kraju. Możemy być Twoim przedstawicielem, gwarantując stały adres.
Bez względu na formę prawną działalności gospodarczej (spółka, samozatrudnienie- firma jednoosobowa) doradzamy, jak założyć firmę w Niemczech.
Pomagamy w wielu urzędowych formalnościach oraz prowadzeniu firmy na terenie Niemiec.

Podatek od usług budowlanych w Niemczech

Polscy fachowcy budowlani są doceniani na rynku niemieckim. Wielu z nich decyduje się na świadczenie swoich usług na rzecz naszych zachodnich sąsiadów. Jeżeli również Ty chciałbyś podjąć taką współpracę, musisz wiedzieć, jak wyglądają formalności z tym związane.

Podatek budowlany w Niemczech

Podatek budowlany w Niemczech nazywamy Abzugsbesteuerung bei Bauleistungen lub Bauabzugsteuer. Jest to zaliczka na podatek dochodowy w tamtejszym kraju. Wykonując usługi budowlane na terenie Niemiec (również jako polska firma), zleceniodawca ma obowiązek potrącić 15% podatku (Bauabzugsteuer) przy wypłacie wynagrodzenia.
Firma budowlana działająca na terenie Niemiec może starać się o zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung). Jeśli zleceniodawca potrącił 15% od wystawionej faktury, to jeszcze nie wszystko stracone, możesz starać się o zwrot podatku.

Zwrot podatku budowlanego w Niemczech

Podatek, który został potrącony, to tylko zaliczka, którą możesz odzyskać. W celu uzyskania zwrotu podatku budowlanego w Niemczech, należy złożyć odpowiedni wniosek do niemieckiego urzędu skarbowego. Jednocześnie konieczne jest dokonanie rejestracji podatkowej i uzyskanie Steuernummer, czyli niemieckiego numeru podatkowego. Ponadto wraz z wnioskiem często trzeba złożyć komplet innych dokumentów, w tym m.in. rachunki, umowy i zestawienie pracowników. Wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeżeli urząd uzna, że nie ma ryzyka wystąpienia w przyszłości zaległości podatkowych.

Nasze biuro pomoże Ci przy uzyskaniu zwolnienia z podatku budowlanego (Freistellung) jak i odzyskaniu nadpłaconego podatku.

Wohngeld – dodatek mieszkaniowy w Niemczech

Mieszkając w Niemczech i podejmując tam pracę, masz możliwość skorzystania z szerokiej palety świadczeń oraz pomocy ze strony państwa niemieckiego. Skorzystaj ze wsparcia, dzięki któremu zyskasz godne warunki mieszkaniowe. Kto i na jakich warunkach może otrzymać Wohngeld, czyli dodatek mieszkaniowy w Niemczech?

Co to jest Wohngeld?
To dodatek mieszkaniowy wypłacany przez państwo niemieckie na spółkę z poszczególnymi krajami związkowymi (landami) osobom o niskich zarobkach.  Jego celem jest zapewnienie godnych warunków mieszkaniowych osobom niezamożnym. Jest on wypłacany jako subwencja (der Zuschuss), co oznacza, iż pieniądze otrzymane w ramach dodatku mieszkaniowego nie muszą zostać zwrócone.

Kiedy przysługuje Wohngeld?
O zasiłek mieszkaniowy można ubiegać się w przypadku, gdy nie jest się w stanie pokryć czynszu mieszkaniowego z własnego budżetu. Świadczenie to dotyczy osób wynajmujących mieszkania lub zamieszkujących mieszkania własnościowe. Prawo do niego ma zarówno rodzina jak i osoba samotna. Niemniej jednak z prawa do otrzymywania Wohngeld wykluczone są następujące osoby:

 • osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych (ALG II) oraz socjalny (Sozialgesetzbuch II)
 • osoby pobierające zapomogę „przejściową” (Übergangsgeld) w wysokości zasiłku dla bezrobotnych II(Sozialgesetzbuch VI)
 • osoby pobierające zasiłek w ramach Grundsicherung im Alter oraz niepełnosprawności (Sozialgesetzbuch XII)
 • osoby pobierające zasiłek Lebensunterhalt(Sozialgesetzbuch XII)
 • osoby uczące się zawodu (Auszubildende)
 • osoby odbywające obowiązkową służbę wojskową
 • osoby, których miesięczne dochody netto przekraczają następujące kwoty:
  1. osoba: 870 euro
  2. osoby: 1190 euro
  3. osoby: 1450 euro
  4. osoby: 1900 euro
  5. osób: 2180 euro
  Podane kwoty są kwotami przybliżonymi, bowiem urzędy odliczają określone sumy, o które pomniejszany jest brany pod uwagę dochód, np.: koszty ubezpieczenia i świadczenia rodzinne. Kwoty powstałe ze zobowiązania do łożenia na dziecko lub inną osobę (czy dana kwota w całości może zostać odliczona od dochodu, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości dodatku mieszkaniowego, zależy od jej wysokości i jest wyszczególniona w decyzji o Wohngeld)

Kiedy należy złożyć wniosek?
Wohngeld przyznawany jest od pierwszego dnia miesiąca, co oznacza to, że jeśli wniosek złożysz w połowie miesiąca, to zasiłek otrzymasz dopiero pierwszego dnia miesiąca kolejnego. Przyznawany jest on najczęściej na okres 12 miesięcy. Po upływie tego terminu musisz na nowo złożyć wniosek, najlepiej na 2 miesiące przed zakończeniem poprzedniego, by nie doszło do przerwy w jego wypłacie.

Pomożemy Ci w wypełnieniu i złożeniu wniosku o Wohngeld. Wykorzystaj możliwości, które Ci przysługują.

Jak zaoszczędzić w Niemczech na podatku?

Wśród najczęściej pojawiających się pytań od naszych klientów są te, które dotyczą oszczędności podatkowych. Jak płacić podatki i jednocześnie zadbać odpowiednio o swój budżet?

Nasi eksperci doradzą Ci, jak zaoszczędzić pieniądze w postaci ulg podatkowych! Nie każdy ma świadomość, że ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe, mieszkania, niezdolności do pracy, emerytalne (z dofinansowaniem od państwa niemieckiego), firmy i od odpowiedzialności cywilnej można odpisywać od dochodu i przez to pomniejszyć podatki.

Dlaczego płacimy podatki, a nie zabezpieczamy naszej przyszłości oraz zdolności do pracy?

Każdy zatrudniony w Niemczech pracownik (Angestellter) ma prawo do renty zakładowej „betriebliche Altersvorsorge (baV)”. Dzięki tej rencie oszczędzasz na składkach socjalnych, które są odprowadzane od Twojej wypłaty (udział pracobiorcy to ok. 20% od wynagrodzenia brutto) oraz podatku (ok. 30% od wynagrodzenia brutto). W zamian za to odkładane są pieniądze na prywatną rentę. Ta forma oszczędzania umożliwia przejście na wcześniejszą emeryturę bez strat pieniężnych. Ustawowy wiek emerytalny w Niemczech to 67 lat, niezależnie od płci.

Pomożemy Ci w uzyskaniu ulg podatkowych i zabezpieczeniu Twojej przyszłości. Analizując Twoją sytuację, zaproponujemy najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu Twój budżet się wyraźnie zwiększy.

Kindergeld – zasilek rodzinny w Niemczech

W Niemczech na każde dziecko wypłacany jest zasiłek rodzinny (Kindergeld) niezależnie od wysokości dochodów rodziców. To forma wsparcia od państwa dla rodzin, aby zapewnić młodym ludziom lepsze warunki do rozwoju i edukacji. Również Polacy mieszkający i zatrudnieni w Niemczech mogą ubiegać się o Kindergeld. 

Jaka jest wysokość Kindergeld?

Każdego roku kwota zasiłku rodzinnego wzrasta. W 2019 został on powiększony o 2 euro w stosunku do roku poprzedniego, wyniósł on więc:

204 euro na pierwsze i drugie dziecko

210 euro na trzecie dziecko

235 euro na każde kolejne dziecko

Wysokość zasiłku warunkuje więc liczba posiadanych dzieci, a nie wysokość dochodów rodziny.

Czy każdy może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech?

O Kindergeld mogą ubiegać się rodzice, których dzieci przebywają nie tylko w Niemczech, ale też w Polsce. Zasiłek przysługuje na każde dziecko uczące się lub studiujące, które nie ukończyło 25. roku życia. Istnieje ponadto możliwość otrzymania Kindergeld na dzieci przysposobione i dzieci współmałżonka.

Brak meldunku z dzieckiem w Niemczech nie pozbawia Cię szansy na uzyskanie zasiłku. Możesz złożyć wniosek o Kindergeld, a Twoja sprawa zostanie rozpatrzona indywidualnie. Wnioskodawca musi być jednak osobą zameldowaną na terenie Niemiec, legalnie zatrudnioną lub prowadzącą działalność gospodarczą (Gewerbe). Ważne jest również, aby składki na ubezpieczenie zdrowotne były odprowadzane w Niemczech. Jeżeli są odprowadzane w Polsce, Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse) może odrzucić wniosek.

Pomożemy Ci wypełnić i złożyć wniosek o Kindergeld. Czas oczekiwania na decyzję jest uzależniony od kilku czynników, w tym m.in. sprawności komunikacji z Familienkasse i kompletności wszystkich niezbędnych dokumentów. Dzięki naszemu wsparciu nawet w problemowych sytuacjach Twoja szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku jest znacznie większa, jak też czas oczekiwania na decyzję maksymalnie krótki. 

Przeprowadzka do Niemiec – Formalnosci oraz niezbedne informacje

Zdecydowali się Państwo na przeprowadzkę do Niemiec? 

Wyjazd za granicę pociąga ze sobą wiele zmian oraz mnóstwo formalności, które są niezbędne do życia w danym kraju.

Zameldowanie, znalezienie pracy oraz szkoły dla dziecka, otworzenie konta w banku oraz mnóstwo wniosków do wypełnienia. Co muszę zrobić ? Od czego mam zacząć?

EURO Profi oferuje Państwu  bezpłatne doradztwo oraz zapoznanie się z niezbędnymi informacjami dotyczącymi mieszkania na terenie Niemiec.

Pomagamy w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Niemiec, również z możliwością zameldowania na adres naszego biura, dobraniu niezbednych ubezpieczen, tłumaczeniu wniosków i dokumentów, znalezieniu pracy.

Podatek budowlany w Niemczech – Bauabzugssteuer

BAUABZUGSSTEUER to tzw. podatek od usług budowlanych.
Wynosi 15% od wartości usługi budowlanej i zostaje pobierany przez zleceniodawce z kwoty wystawionej faktury oraz odprowadzony do właściwego Urzędu Skarbowego.
Podatek zostaje zaliczony na poczet zobowiązań podatkowych wykonawcy prowadzącego działalności budowlane w Niemczech.
Zwolnione z podatku są osoby, które uzyskały z urzędu skarbowego zaświadczenie – Freistellungsbescheinigung lub jeżeli wartość ich usług w całym roku kalendarzowym nie przekroczy 5.000€

Podatek budowlany dotyczy wszystkich firm budowlanych (również zagranicznych), które świadczą swoje usługi na terenie Niemiec, na rzecz przedsiębiorców lub instytucji publicznych.

Za pomocą naszego biura możecie Państwo złożyć wniosek na zwolnienie z podatku budowlanego.

Elterngeld – zapomoga rodzicielska w Niemczech

Elterngeld to zapomoga rodzicielska, wprowadzona w 2007 r., która zastąpiła Erziehungsgeld. Prawo do niej mają ojcowie i matki, którzy po narodzinach dziecka przestają pracować, aby się nim opiekować.

O zasiłek mogą się ubiegać małżeństwa jak też samotne matki.
Przez jak długi okres wypłacany jest Elterngeld?

Zapomogę rodzicielską (Elterngeld) można pobierać do dwunastu miesięcy. Jeżeli także drugi rodzic rezygnuje z pracy na rzecz wychowania na co najmniej dwa miesiące, to można okres ten przedłużyć o kolejne dwa miesiące. Najdłużej można więc otrzymywać zapomogę przez 14 miesięcy.

Poza tym istnieje możliwość rozdzielenia wyliczonych pieniędzy na dłuższy okres czasu (jedna osoba może otrzymywać połowę zapomogi przez 24 miesiące).

Co z samotnie wychowującymi matkami?
Samotne matki otrzymują Elterngeld przez 14 miesięcy.

Ile Elterngeld mi się należy?

Zapomoga obliczana jest na podstawie dochodu, zazwyczaj jest to 67 % poprzedniego zarobku. Kwota minimalna wynosi 300€ miesięcznie, górna granica wynosi 1800€.
Dotyczy to też osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Osoby zarabiające mniej niż 1000 euro mają prawo do zasiłku nawet w wysokości 100% zarobków.

Czy czasie otrzymywania zapomogi mogę pracować?
Tak, ale tylko na pół etatu to do 30h tygodniowo.
Pracując więcej, traci się prawo do zasiłku.

Czy osoby bezrobotne i studenci mają prawo do Elterngeld?
Tak, otrzymują bowiem wtedy kwotę minimalną, czyli 300€ miesięcznie.

Rejestracja firmy w Niemczech – Gewerby

Oferujemy Panstwu pomoc w przygotowaniu wszystkich dokumentow do otwarcia dzialalnosci gospodarczej w Niemczech (Gewerby) rowniez bez zameldowania na terenie kraju. Nasze biuro moze byc przedstawicielem Panstwa firmy, gwarantujac staly adres.
Bez względu na formę prawną działalności gospodarczej (spółka, samozatrudnienie- firma jednoosobowa) doradzamy jak założyć firmę w Niemczech.
Pomagamy w wielu urzędowych formalnościach oraz prowadzeniu firmy na terenie Niemiec.
Jakie dokumenty sa potrzebne do zalozenia firmy?

 • kopia dowodu osobistego
 • pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej

Zakładając taką firmę należy pamiętać, że niektóre zawody wymagają tytułu mistrza zatwierdzonego przez Niemiecką Izbę Rzemiesliniczą (Handwerkskammer).
Za wykonaną pracę zleceniobiorca musi wystawić rachunek. Należy zwrócić uwagę na obowiązkowe informacje, które powinny znaleźć się na rachunku aby jego ważność nie podlegała zakwestionowaniu przez innych.
Zgodnie z § 193 VVG od 2005 roku każda osoba mieszkająca w Niemczech podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Otwierajac firme nalezy pamietac, iz niewiedza oraz nieznajomość prawa tak samo podlegają karze .
Expresowa rejestracja firmy bez problemow oraz kompleksowa usluga biurowa i ksiegowosc.

Pracujesz w Niemczech na umowę o pracę? Należy Ci się renta zakładowa!

Pracujesz w Niemczech na umowę o pracę? Należy Ci się renta zakładowa! 

Betriebliche Altersvorsorge, czyli renta zakładowa to nieopodatkowana forma oszczędności przy zatrudnieniu. Pracownik oszczędza na podatku i składkach socjalnych tym samym oszczędzając na emeryturę (nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów).
Za pośrednictwem naszego biura mogą Państwo złożyć bezpłatny wniosek na rentę zakładową.

Ubezpieczenia w Niemczech

Nasze biuro oferuje Państwu szeroki wachlarz ubezpieczeń

-          Ubezpieczenia zdrowotne: ubezpieczenia prywatne i ubezpieczenia państwowe już od

160 € miesiecznie, bez nadpłaty składek wstecz, bez badań lekarskich, bez wkładu własnego, zarówno dla całych rodzin, jak i osób prowadzących działalnośc gospodarczą, obowiązujące we wszystkich krajach Unii Europejskiej
-          Ubezpieczenia wypadkowe- zabezpieczające Ciebie i Twoją rodzine od skutków nieszcześliwych wypadków, gwarantujące Tobie i Twojej rodzinie zabezpieczenie finansowowe w razie Twojej niezdolności do pracy, ważne przez 24 godziny na dobę na całym świecie, dające Tobie ochrone nie tylko w miejscu pracy, ale równiez w czasie wolnym bądź w drodze do Polski
-          Ubezpieczenia emerytalne: z dofinansowaniem od Państwa (154 € dla każdego, 300 € na dziecko urodzone po 01.01.2008, 185 EUR na dziecko urodzone przed 01.01.2008), z możliwością zwiekszania/zmniejszania składek, z korzyściami podatkowymi,
-          Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej prywatne i dla firm: pokrywające koszty szkód wyrządzonych przez Ciebie bądz członków Twojej rodziny zarówno w życiu prywatnym jak i w pracy
-          Ubezpieczenia prawnicze: pokrywające koszty prawnika
-      Ubezpieczenia aut - uwzględniające również zniżki z Polski

Zgłoś sie do nas, a wyliczymy dla Ciebie indywidualną oferte, dostosowaną do Twoich możliwości i potrzeb. Doradzimy jakie ubezpieczenie wybrać, jakie ubezpieczenie można odliczyć od podatku i jakie ubezpieczenie będzie najkorzystniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny.

Unfallversicherung- Ubezpieczenie na skutek nieszczesliwych wypadkow

Ubezpieczenie wypadkowe (Unfallversicherung) juz od 30€ miesiecznie!
Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Aby dowiedzieć się więcej, bez żadnych zobowiązań, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe – zadzwonimy w dogodnym dla Ciebie momencie.

Ubezpieczenie Emerytalne w Niemczech

Ubezpieczenie Emerytalne w Niemczech

Jakie świadczenia otrzymam uzyskując wiek emerytalny? Czy będzie stać mnie na utrzymanie dotychczasowego standardu życia? Takie pytania powinien zadać sobie każdy z nas pracujący w Niemczech. 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech (Selbstständige) nie mają obowiązku odprowadzania comiesięcznych składek emerytalnych do Deutsche Rentenversicherung przez co nie mają prawa do niemieckiej państwowej emerytury. Osoby prowadzące działalność gospodarczą o odpowiednie zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej muszą zadbać sami.

Prywatna emerytura - dlaczego się opłaca?

Czy wiesz, że za każde 200 €, które wpłacisz do państwowej kasy emerytalnej (Deutsche Rentenversicherung) otrzymasz 1 € emerytury?

Za każde 200 € wpłacone na konto Twojego prywatnego ubezpieczenia emerytalnego,

zawartego w Euro Profi otrzymasz minimalnie 200 € plus odsetki!

O wysokości składek klient decyduje indywidualnie w zależności od swoich możliwości.

  

Zalety prywatnego ubezpieczenia emerytalnego:  

 • możliwość wcześniejszego wypłacenia kapitału
 • zwiększanie/zmniejszanie składek
 • zawieszanie płacenia nie zrywając umowy

Co stanie się z wpłaconym kapitałem, jeśli wrócę do Polski?
-> Po określonym czasie można wypłacić wypracowany kapitał.
A co jeśli nie dożyje emerytury?
-> Cały wypracowany kapitał zostanie przekazany osobom wskazanym w ubezpieczeniu.

Aby dowiedzieć się więcej, bez żadnych zobowiązań, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe  zadzwonimy w dogodnym dla Ciebie momencie.  

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w kasie chorych, czyli freiwillige Krankenversicherung

Każda osoba, która zamelduje się na terenie Niemiec zobowiązana jest do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pracując w Niemczech pracodawca płaci za nasze ubezpieczenie dopiero w momencie, kiedy zarabiamy powyżej 450 euro.
Poniżej tej sumy powinniśmy sami dobrowolnie ubezpieczyć się w kasie chorych i sami opłacać składki w wysokości ok. 160 euro miesięcznie.
To ubezpieczenie różni się od ubezpieczenia prywatnego tym, iż dzieci są także doubezpieczone, natomiast w ubezpieczeniu prywatnym trzeba ubezpieczyć wszystkich osobno.
Nowo przybyli do Niemiec muszą mieć z polskiego ZUSu druk E 104 (jest to druk o ciągłości ubezpieczenia w Polsce.)

Także Ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą (Gewerbe) mogą ubezpieczyć się dobrowolnie w państwowej ubezpieczalni.
Opłaca się to wtedy, kiedy mamy rodzinę, gdyż także ona może zostać doubezpieczona.
W tym przypadku nie płaci się stałej kwoty, tylko ok. 14,6 % od zarobków.Osoby, które nie są ubezpieczone dłużej niż 3 miesiące (w Niemczech lub Polsce) mogą ubezpieczyć się tylko prywatnie.

Zadzwoń, a my pomożemy dobrać najkorzystniejsze dla Państwa ubezpieczenie!

Ubezpieczenie zdrowotne (obowiązkowe)

Od 01.09.2009 roku istnieje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich osób mieszkających w Niemczech. Jeżeli zawarcie ubezpieczenia ma miejsce później niż w przeciągu miesiąca od momentu obowiązku jego zawarcia, są Państwo zobowiązani do uregulowania zaległych składek! (§193 VVG).

Ubezpieczenie zdrowotne powinno być pierwszą sprawą do załatwienia dla osób wybierających się do Niemiec. Leki, lekarze i szpitale są bardzo drogie, dlatego trzeba upewnić się, że ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w przypadku choroby i nagłych przypadków. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne (private Krankenversicherung) przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą jak i również prawników, lekarzy i osób pracujących na stanowiskach urzędniczych. Prywatnie mogą ubezpieczyć się również osoby zatrudnione na umowę o pracę. (tylko w przypadku, jeśli zarabiają rocznie powyżej 54.900 Euro Brutto). Ubezpieczenie prywatne oferuje szerszy zakres ubezpieczeń. (również świadczeń stomatologicznych), status pacjenta prywatnego, dowolny wybór lekarzy i szpitali,
Nasze biuro oferuje Państwu najkorzystniejsze ubezpieczenia prywatne

 • Bez nadpłaty zaległych składek
 • Bez konieczności badania lekarskiego
 • Bez wkładu własnego
 • Gwarantowana stabilność składki
 • 100% koszty koniecznego leczenia (ambulatoryjnie lub w szpitalu)
 • 100 % koszty usług stomatologicznych
 • Ważne przez 24h we wszystkich krajach Unii Europejskiej

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne (gesetzliche Krankenversicherung)jest dla wszystkich pracowników, których dochód wynosi 4.575 Euro brutto miesięcznie, studentów uczelni państwowych i uznanych przez państwo, do ukończenia 14-tego semestru lub 30 lat (z pewnymi wyjątkami), osoby odbywające staże lub uczące się w szkole średnie. Również emeryci, którzy przez ostatnią połowę życia zawodowego korzystali z państwowego systemu ubezpieczeń lub byli ubezpieczeni jako członkowie rodziny oraz bezrobotnych otrzymujących zasiłki (z niektórymi wyjątkami).

Wysokość składki w ubezpieczalniach państwowych wynosi 15,5 % naszego miesięcznego dochodu brutto. To znaczy, że im więcej zarobimy tym wyższa składka zostanie pobrana z naszej pensji. Posiadając państwowe ubezpieczenie zdrowotne mamy możliwość w ramach opłacanej przez nas składki dołączyć do swojego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Nie ma to wpływu na wysokość składki. Osoby prowadzące własną firmę lub wykonujące tzw. wolny zawód w Niemczech mają prawo dobrowolnie ubezpieczyć się w państwowej kasie chorych. Przed zdecydowaniem się na społeczne ubezpieczenie w Niemczech dobrze jest wcześniej porównać świadczenia i ceny w prywatnych ubezpieczalniach.

Zakres świadczeń medycznych państwowego ubezpieczenia zdrowotnego jest ustalony ustawowo, dlatego w każdej z ponad 200 niemieckich kas chorych (AOK, DAK, BEK, BKK i KKH,...) jest taki sam. Od 01.01.2009 również stawki ubezpieczeniowe w każdej kasie chorych są identyczne.

Przygotujemy dla Państwa bezpłatną ofertę ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego oraz państwowego.