Podatek VAT dla firmy w Niemczech? Czy Twoja firma mu podlega?

Planujesz założyć firmę w Niemczech, czyli tzw. Gewerbe? A może jesteś już jej właścicielem, jednak wciąż nie masz pewności, czy powinieneś opłacać podatek VAT? To zagadnienie, które wymaga wyjaśnienia, tym bardziej że u naszych zachodnich sąsiadów kwestie dotyczące tego podatku są inne, niż w naszym kraju. Obowiązują m.in. regulacje Kleinunternehmer-Regelung dla małych firm, na podstawie których możliwe jest zwolnienie z podatku VAT. Czy należysz do firm, które podlegają już obowiązku płacenia podatku VAT, czy wciąż możesz korzystać ze zwolnienia?

Zwolnienie z podatku VAT

Na podstawie §19 UStG niektórzy przedsiębiorcy nie muszą płacić podatku VAT. Aby było to możliwe, muszą oni spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim obrót z wykonywanych przez nich działalności w minionym roku podatkowym nie może być wyższy niż 22.000 euro. Jednocześnie jednak w bieżących roku podatkowych, zgodnie z szacunkowymi danymi, nie przekroczy limitu 50.000 euro. Takiego przedsiębiorcę w Niemczech nazywa się Kleinunternehmer, czyli małym przedsiębiorcą.

Są jednak przypadki, kiedy pomimo niskiego obrotu, który nie przekracza wyżej wspomnianych limitów, nie obowiązuje zwolnienie z podatku VAT. Może być tak, kiedy zakładamy firmę z początkiem roku, a dopiero w marcu możemy oszacować roczny dochód. Od marca do grudnia obrót w takiej firmie wyniósł przykładowo 20.000 euro. Działalność prowadzona była więc przez 10 miesięcy w danym roku podatkowym. Chcąc oszacować średni miesięczny obrót, musimy 20.000 euro podzielić przez 10 przepracowanych miesięcy. Wynik to 2000 euro. Roczny dochód oszacować możemy jednak, mnożąc otrzymaną kwotę przez 12 miesięcy. Z takiego działania otrzymamy kwotę 24.000 euro. Jest ona więc wyższa niż limit 22.000 euro. Oznacza to, że od nowego roku taki przedsiębiorca będzie musiał być już VATowcem.

Są również tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą kilka działalności. Wtedy obrót ich wszystkich jest sumowany. Nawet jeżeli każda z nich nie przekracza limitu 22.000, a razem obrót jest już wyższy, to taka firma jest zobowiązana do opłacania podatku VAT.

Przekroczyłem limit, ale nie płacę podatku VAT. Jakie są tego konsekwencje?

22.000 euro jest limitem, którego nawet minimalne przekroczenie wymusza na przedsiębiorcy opłacanie podatku VAT. Dlatego też bardzo ważne jest, aby na bieżąco monitorować obroty swojej firmy. Finanzamt nie informuje małych przedsiębiorców, że właśnie w danym momencie przestają oni podlegać uldze i zostają zobowiązani do opłacania VAT-u. Przedsiębiorca może, jednak nie musi, otrzymać takiej informacji po opracowaniu zeznania podatkowego.

Jeżeli z nowym rokiem wystąpił obowiązek opłacania podatku VAT, a wciąż wystawiałeś faktury bez podatku, to musisz być świadomy, że po zakończeniu roku podatkowego, na podstawie rozliczenia, będziesz zobowiązany do uregulowania zaległości i opłacenia podatku VAT z całego roku. Trzeba też wiedzieć, że limity z każdym kolejnym rokiem wzrastają.