Nowy kodeks ruchu drogowego w Niemczech od 28.04.2020

Od 28 kwietnia 2020 r. w Niemczech obowiązuje nowy kodeks ruchu drogowego (StVO). Utrata prawo jazdy oraz wysokie kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia.

Przekroczenie prędkości

Teren zabudowany

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 16 km/h muszą liczyć się z mandatem 70 Euro. Od 21 km/h grozi mandat w wysokości 80 euro, a do tego dwa punkty karne oraz utrata prawo jazdy na miesiąc.

Poza terenem zabudowanym

Przekroczenie prędkości o 26 km/h poza miejscowością, grozi mandatem w wysokości 80 euro, dwoma punktami karnymi we Flensburgu i miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Nieprawidłowe parkowanie

Za parkowanie w niedozwolonym miejscu mandat wynosi nie 15 euro jak do tej pory, a 25 euro.

Za Zatrzymanie w drugim rzędzie, grozi 55 euro kary, jeśli utrudniony jest przejazd innych pojazdów to nawet 70 euro. Natomiast parkowanie w drugim rzędzie to koszt 80 euro i jeden punkt karny.

Za utrudnianie dojazdu straży pożarnej, zamiast 35 euro zapłacić trzeba będzie 55 euro. 

Za utrudnianie dojazdu służb ratunkowych płaci się 100 euro i otrzymuje jeden punkt karny. 

55 euro kosztuje niedozwolone parkowanie w miejscu dla samochodów osób niepełnosprawnych lub na miejscach przewidzianych dla samochodów elektrycznych i car-sharingowych. 

Korytarz życia

Mandat w wysokości do 320 euro, miesiąc zakazu prowadzenia pojazdu oraz 2 punkty karne grożą za jazdę korytarzem życia lub podążanie za pojazdem uprzywilejowanym.

Kary spodziewać się można również korzystając z aplikacji, które ostrzegają przed radarami tzw. wykrywaczy fotoradarów – grozi za to mandat w wysokości 75 euro i jeden punkt karny.

Bezcelowa jazda samochodem tzn. Auto Posing oraz powodowanie niepotrzebnego hałasu również będzie karane do 100 euro.