Soforthilfe – Pakiet pomocy dla przedsiębiorców w Niemczech

Masz firmę w Niemczech i obawiasz się, że ze względu na pandemię i zmniejszenie dochodów będziesz zmuszony ją zamknąć? Twój budżet firmowy jest coraz mniejszy, masz problemy z bieżącymi opłatami i wypłatami pensji dla pracowników? Niemiecki rząd przygotował pakiet pomocy dla przedsiębiorców, również Polaków prowadzących firmy na terenie tego kraju. Na jakie wsparcie możesz liczyć i jak je uzyskać?

Soforthilfe, czyli bezzwrotne dopłaty dla przedsiębiorców

Rząd Federalny Niemiec udziela wsparcia przedsiębiorcom i osobom samozatrudnionym z powodu wystąpienia kryzysu, którego przyczyną jest pandemia koronawirusa. Jest to bezzwrotna dotacja, której wysokość jest uzależniona od ilości zatrudnionych w firmie osób.

 • Jeżeli zatrudniasz do 5 pracowników, otrzymujesz 9.000 euro dofinansowania
 • Jeżeli zatrudniasz do 10 pracowników, otrzymujesz 15.000 euro dofinansowania

Niektóre kraje związkowe poszerzyły limity przyznawanych dotacji. Przykładowo w Bawarii na pomoc liczyć mogą firmy, w których pracuje do 250 pracowników. W tym regionie pomoc wygląda następująco:

 • jeżeli zatrudniasz do 5 pracowników, otrzymujesz 5.000 euro dofinansowania
 • jeżeli zatrudniasz do 10 pracowników, otrzymujesz 7.500 euro dofinansowania
 • jeżeli zatrudniasz do 50 pracowników, otrzymujesz 15.000 euro dofinansowania
 • jeżeli zatrudniasz do 250 pracowników, otrzymujesz 30.000 euro dofinansowania

Zasady przyznawania dotacji w poszczególnych krajach związkowych są różne. Jeżeli Twoja firma jest zarejestrowana w Badenii-Wirtembergii, to zatrudniając mniej niż 5 osób, możesz ubiegać się o dofinansowanie tylko wtedy, jeżeli prowadzona działalność stanowi główny dochód lub jest przynajmniej 1/3 dochodu netto rodziny.

Jak złożyć wniosek o Soforthilfe?

W celu uzyskania dotacji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku we właściwym urzędzie. Termin składania dokumentów to 31 październik, jednak już teraz jest możliwość ubiegania się o dodatkowe wsparcie finansowe od rządu niemieckiego. Wniosek można złożyć online. Nasza firma pomaga w otrzymaniu dofinansowania. Pomagamy w wypełnianiu wniosków o Soforthilfe. Jeżeli chcesz skorzystać z naszego wsparcia, skontaktuj się z nami i przygotuj następujące dane. Są nam one potrzebne do wypełnienia wniosku:

 • Dane Twojej firmy
 • Branża i rodzaj wykonywanej czynności
 • Liczna zatrudnionych w firmie pracowników
 • Wysokość Twoich bieżących kosztów, które są Ci potrzebne do utrzymania firmy. Jest to kwota brakująca do wywiązania się z obecnych zobowiązań finansowych
 • Powód utraty płynności finansowej i pogorszenia się sytuacji firmy

Polscy przedsiębiorcy prowadzący Gewerbe mają również inne możliwości pomocy. Rządz niemiecki przewiduje też wsparcie poprzez Kurzarbeitergeld, czyli w zakresie utrzymania zatrudnienia w czasie kryzysu. Chciałbyś otrzymać pomoc finansową? Twoja firma znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje wsparcia? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy szybkie i rzetelne wypełnienie wniosku o Soforthilfe, a także doradztwo w zakresie pakietu pomocy w Niemczech