Ubezpieczenie zdrowotne (obowiązkowe)

Od 01.09.2009 roku istnieje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich osób mieszkających w Niemczech. Jeżeli zawarcie ubezpieczenia ma miejsce później niż w przeciągu miesiąca od momentu obowiązku jego zawarcia, są Państwo zobowiązani do uregulowania zaległych składek! (§193 VVG).

Ubezpieczenie zdrowotne powinno być pierwszą sprawą do załatwienia dla osób wybierających się do Niemiec. Leki, lekarze i szpitale są bardzo drogie, dlatego trzeba upewnić się, że ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w przypadku choroby i nagłych przypadków. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne (private Krankenversicherung) przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą jak i również prawników, lekarzy i osób pracujących na stanowiskach urzędniczych. Prywatnie mogą ubezpieczyć się również osoby zatrudnione na umowę o pracę. (tylko w przypadku, jeśli zarabiają rocznie powyżej 54.900 Euro Brutto). Ubezpieczenie prywatne oferuje szerszy zakres ubezpieczeń. (również świadczeń stomatologicznych), status pacjenta prywatnego, dowolny wybór lekarzy i szpitali,
Nasze biuro oferuje Państwu najkorzystniejsze ubezpieczenia prywatne

  • Bez nadpłaty zaległych składek
  • Bez konieczności badania lekarskiego
  • Bez wkładu własnego
  • Gwarantowana stabilność składki
  • 100% koszty koniecznego leczenia (ambulatoryjnie lub w szpitalu)
  • 100 % koszty usług stomatologicznych
  • Ważne przez 24h we wszystkich krajach Unii Europejskiej

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne (gesetzliche Krankenversicherung)jest dla wszystkich pracowników, których dochód wynosi 4.575 Euro brutto miesięcznie, studentów uczelni państwowych i uznanych przez państwo, do ukończenia 14-tego semestru lub 30 lat (z pewnymi wyjątkami), osoby odbywające staże lub uczące się w szkole średnie. Również emeryci, którzy przez ostatnią połowę życia zawodowego korzystali z państwowego systemu ubezpieczeń lub byli ubezpieczeni jako członkowie rodziny oraz bezrobotnych otrzymujących zasiłki (z niektórymi wyjątkami).

Wysokość składki w ubezpieczalniach państwowych wynosi 15,5 % naszego miesięcznego dochodu brutto. To znaczy, że im więcej zarobimy tym wyższa składka zostanie pobrana z naszej pensji. Posiadając państwowe ubezpieczenie zdrowotne mamy możliwość w ramach opłacanej przez nas składki dołączyć do swojego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Nie ma to wpływu na wysokość składki. Osoby prowadzące własną firmę lub wykonujące tzw. wolny zawód w Niemczech mają prawo dobrowolnie ubezpieczyć się w państwowej kasie chorych. Przed zdecydowaniem się na społeczne ubezpieczenie w Niemczech dobrze jest wcześniej porównać świadczenia i ceny w prywatnych ubezpieczalniach.

Zakres świadczeń medycznych państwowego ubezpieczenia zdrowotnego jest ustalony ustawowo, dlatego w każdej z ponad 200 niemieckich kas chorych (AOK, DAK, BEK, BKK i KKH,…) jest taki sam. Od 01.01.2009 również stawki ubezpieczeniowe w każdej kasie chorych są identyczne.

Przygotujemy dla Państwa bezpłatną ofertę ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego oraz państwowego.